Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır ?

Uncategorized
Mutfak
Mutfak dolabı boyanmış hali

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır konumuza giriş yapmadan önce bildiğiniz üzere yeni cihazların, tezgahların ve dolapların maliyetini fark ettiyseniz, bir mutfağı yenilemenin en pahalı tadilat projelerinden biri olması şaşırtıcı değildir.Birçok ev sahibi, eski bir buzdolabının veya yorgun granitin görünümünü iyileştirmenin yollarını bulsa da, odanın görsel alanının çoğunu oluşturan dolapları tazeleyerek bir mutfağı dönüştürmekte mümkündür.İşin nasıl doğru yapılacağına dair adım adım talimatlarımızı okuyun.

Mutfak Dolaplarını Boyamanın Maliyeti Nedir?

Bir mutfağı yenilemek, üstlenebileceğiniz en pahalı tadilat projelerinden biridir ve dolapları değiştirmek bu maliyetin yaklaşık %40’ını oluşturabilir.

Orta kalitede bir mutfak için dolapları için ödemeniz gereken tutar 20.000 TL ‘in üzerine çıkabilir – ve yeni dolaplarınız aslında değiştirdiklerinizden daha düşük kalitede olabilir. Öte yandan, mutfak dolaplarınızı boyayarak bu fiyatın epey altına maliyetinizi düşürebilirsiniz. Bunun maliyeti en fazla 5000 TL ‘dir.Mutfak dolapları nasıl boyanır sorusundan önce maliyetini iyi hesaplamalıyız.

Dolaplarımı Boyamalı mıyım?

Ancak boyahaneye gitmeden önce, ilk etapta yeniden canlandırılıp canlandırılamayacaklarını görmek için dolaplarınızı inceleyin. En yüksek kalitede boya işi bile, yaşla birlikte kırılgan hale gelen ucuz dolapları yeniden canlandıramaz. İnce kaplamalar soyulur veya tabakalara ayrılır, sunta dolabın alt kısımları veya raflar sarkar veya kırılır ve askı rayları gevşer. Uğraştığınız sorunlar bunlarsa, aslında mutfak dolaplarınızı değiştirmeniz daha iyi olur.Mutfak dolapları nasıl boyanır sorusundan önce boyayıp boyamamaya karar vermelisiniz.

Dolaplar İçin Ne Tür Boyaya İhtiyacım Var?

Lateks boyalar istikrarlı bir şekilde gelişiyor ve bazı profesyonellerin yağ bazlı boyalardan tamamen vazgeçmesine neden oluyor. Çabuk kurudukları ve suyla temizledikleri için lateks boyalar, yağ bazlı boyalara göre daha kullanıcı dostudur. Ancak birçok profesyonel, daha sert, daha dayanıklı bir boya filmi oluşturduklarını ve daha pürüzsüz bir yüzey elde ettiklerini savunarak hala yağ bazlı son katları tercih ediyor. Lateks boyaların tamamen kürleşmesi de yağ bazlı boyalardan daha uzun (üç haftaya kadar) sürer. Bu arada, hasara karşı hassastırlar.

Fırça veya Sprey Boya?

Sprey boya en kolay tercih edilebilir bir yoldur fakat bunu iyi öğrenmek gerekir. Ayrıca, muhtemelen maliyetlerinizi artıran sprey ekipmanını da kiralamanız gerekecek ve mutfak tezgahı, dolap iç mekanları ve mutfak aletleri dahil olmak üzere yanlışlıkla püskürtülen tüm alanları maskelemeniz gerekecek buda zaman alan süreç.

Bu nedenlerden dolayı, bunun yerine yüksek kaliteli fırçaları tercih etmenizi öneririz. Düz uçları büyük, düz panellerin kısa çalışmasını sağlayacak 3 ila 4 inç genişliğinde kare bir fırçanın yanı sıra 2½ veya 3 inç genişliğindeki açılı bir fırça satın alabilirsiniz.

Dolapların üzerini boyayabilir misin yoksa onları çıkarmalı mısın?

Mevcut kaplama şeffaf bir kaplama olduğunda, en iyi eylem, boyamadan önce cilayı çıplak ağaca kadar soymaktır. Bu, eski kaplama ile yeni boya arasındaki olası bir yapışma sorununu ortadan kaldırır.Ancak soyma, sadelikçiler için ideal olsa da, her zaman pratik veya kesinlikle gerekli değildir. Yüzeyi yeni boyaya hazırlamak için kapsamlı bir temizlik ve ardından hafif zımparalama yeterli olmalıdır.

Boya Fırçaları ve İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Boya – Döşeme için tasarlanmış, genellikle emaye olarak etiketlenmiş bir boya arayın. Parlaklık ne kadar yüksekse, yüzey o kadar dayanıklıdır – yüksek parlaklık, satenden daha iyi ayağa kalkar.
 • Rulo – Dolapların yanlarını ve yüz çerçevelerini örtmek için 4 veya 6 inç köpük rulo kullanın.
 • Kare Fırça – 3 ila 4 inç genişliğindeki bir fırçanın düz ucu, büyük, düz panellerin kısa çalışmasını sağlar.
 • Açılı Fırça – 2½ veya 3 inç genişliğindeki sentetik açılı fırça, pervazlı kapıların köşelerine boya almanıza yardımcı olur ve kapı çerçevelerini tek geçişte kaplayabilir.
 • HVLP Püskürtücü – El fırçalanmış görünümde değil mi? Pürüzsüz, fabrika benzeri bir yüzey elde etmenin en kolay yolu bir son kat üzerine püskürtmektir. Yüksek hacimli / düşük basınçlı püskürtücüler, kabinleri, çit panellerini veya dış kaplamaları püskürtmek için yeterince çok yönlüdür.

Dolapları Boyama Adımları

1. Odayı hazırlayın

Evet artık mutfak dolapları nasıl boyanır serüvenimize başlayalım.Başarılı bir boyama işi, özenli hazırlık çalışmalarında yatar ve ilk birkaç adım, odayı ve dolapları boyama için hazırlamaya odaklanır.

 • Dolapları boşaltarak, tezgahları temizleyerek ve bağımsız cihazları kaldırarak başlayın.
 • Masaları ve diğer mobilyaları başka bir odaya taşıyın.
 • Tezgahların ve döşemelerin üzerine reçine kağıdı bantlayın ve evin geri kalanını toz ve dumandan korumak için, plastik kaplamayı arka panel, pencereler, sabit aletler ve iç kapı aralıklarının üzerine bantlayın.
 • Dolapların etrafındaki duvarı maskeleyin.
 • Kapıları, çekmeceleri ve rafları boyamak için bir çalışma masası kurun.

2. Kapıları, çekmeceleri ve rafları çıkarın

 • Menteşe vidalarını kabin çerçevesinden çıkarın ve kapıları çıkarın.
 • Soldan sağa, yukarıdan aşağıya doğru çalışarak, her birini numaralandırılmış bir bant parçasıyla etiketleyin. Ayrıca, dolap raflarının kenarlarını ve çekmecelerin altlarını numaralandırın.
 • Raf askı donanımını bir kenara koyun.
 • Çalışma masanızda, çekme ve menteşeleri çıkarın ve yeniden kullanılanları kaydedin.
 • Kapılarda, numarayı banttan açıkta kalan tahtaya bir menteşe altında aktarın.
 • Yeni bantla örtün.
3. Tüm yüzeyleri temizleyin
 • Yüz çerçevelerinden, kapılardan, çekmece cephelerinden ve raflardan kiri çıkarmak için sıradan ev temizleyicileri kullanın. Sıradan temizleyiciler etkili değilse, nalbur ve boya mağazalarında satılan trisodyum fosfat (TSP) gibi daha güçlü bir temizleyici kullanmayı düşünün. Sadece kabın üzerindeki güvenlik önlemlerine uyduğunuzdan emin olun.
 • Tüm kabin parçaları temizlendikten sonra suyla iyice durulayın ve kurumasını bekleyin.
4. Kutuları hazırlayın
 • Havalandırma için pencereleri açın ve güvenlik tertibatını takın. Sıvı bir renk gidericiye batırılmış bir aşındırıcı ped kullanarak tüm yüzeyleri fırçalayın.
 • Damlaları yakalamak için altına bir bez tutun. Parlatıcı buharlaşmadan önce, kalıntıyı başka bir temiz, deglosser ile nemlendirilmiş bezle hızla silin.
 • Donanımın yerini değiştiriyorsanız, eski vida deliklerini iki parçalı polyester ahşap veya otobüse dolgu ile doldurun.
 • Yaklaşık 5 dakikada sertleşir, bu nedenle sadece küçük gruplar halinde karıştırın. Dolgu maddesi biraz küçülür, bu nedenle delikleri biraz fazla doldurun.
 • Sertleşir sertleşmez fazlalığı keskin bir boya kazıyıcıyla temizleyin. Tamamen sertleşirse zımparalayın.
 • Tüm yüzeyleri 100-kumlu kağıt kullanarak zımparalayın.
 • Kaplamada toz parçalarının olmadığından emin olmak için dolapların içini ve dışını vakumlayın, ardından ekstra önlem için yapışkan bir bezle bunları ovalayın.

5. Kabin kutularını astarlayın

Şimdi astar zamanı. Dolaplar ağır bir şekilde lekelenmişse, çabuk kuruyan ve üst kaplamalardan akabilecek düğümleri ve diğer yüzey kusurlarını kapatan leke önleyici bir astar kullanın. Bununla birlikte çoğu durumda leke bloke ediciler gerekli olmamalıdır ve yağ bazlı veya yüzde 100 akrilik lateks astar gayet iyi çalışacaktır.

 • Kabinin üstünden başlayarak, astarı gren boyunca fırçalayın, ardından “uç verin” – fırçayı, gren yönünde ıslak yüzey üzerinden hafifçe geçirin. Her zaman bir uçtan diğerine tek bir hareketle ipucu verin.
 • Fırça ile kabinin veya kapının temel yapısını takip ettiğinizden emin olun. Örneğin, bir rayın bir stile girdiği yerde, önce rayı boyayın, stile hafifçe üst üste bindirin, ardından üst üste binme kurumadan önce stili boyayın.

6. Zımparalayın, kalafatlayın ve doldurun

 • Astar kuruduktan sonra düz yüzeyleri 220-zımpara kağıdı ile zımparalayın.
 • Orta dereceli bir zımpara süngeri ile tüm profilli yüzeyleri zımparalayın. Ahşabın cam gibi pürüzsüz olması gerekir.
 • Herhangi bir açık dikişe ince bir lateks kalafat boncuğu sıkın. (Kalafat tüpünün ucundaki delik, keskin bir kalemin ucundan büyük olmamalıdır.)
 • İlerlerken ucu çekin, ardından kalafatı nemli bir parmağınızla düzleştirin. Küçük çentikleri, çizikleri veya çentikleri bir macun bıçağıyla düzleştirilmiş vinil spackle ile doldurun.
 • Spackle kuruduktan sonra (yaklaşık 60 dakika), 220-grit kağıtla tekrar zımparalayın, vakumlayın ve yapışkan bir bezle silin.
 • Hızlı kuruyan yağ bazlı astar sprey kutusuyla, spackle ve zımpara kağıdının astarı “yandığı” tüm noktalara spot astar uygulayın.
 • Bir saat bekleyin, ardından astarı 280-zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın.
 • Tüm yüzeyleri süpürün ve yapışkan bir bezle silin.

7. Dolap kutularını boyayın

Sonunda boyamaya hazırsınız! Mevcut renkle aşağı yukarı aynı tonu kullanıyorsanız, işi iki kat yapmanız gerekir. Hatta biriyle kurtulabilirsin. Açık bir renkle koyu bir yüzey üzerine boyamak daha zordur ve üç kat gerektirebilir. Her kat için yeni bir fırça çıkarın.

 • Yukarıdan aşağıya doğru çalışarak, boyayı kabinin dış yüzeyine damar boyunca uygulayın, ardından grenle uçurun.
 • Kabinin içi için, boyayı hafif engebeli, portakal kabuğu dokusu bırakan pürüzsüz yüzeyli bir mini rulo ile uygulayın.
 • Katlar arasında, yüzeyleri hafifçe zımparalayın ve daha sonra kalıntıları temizlediğinizden emin olun.
8. Kapıları, çekmeceleri ve rafları hazırlayın, astarlayın ve boyayın

Kapıları, çekmeceleri ve rafları hazırlama, astarlama ve boyama stratejisi dolaplarla aynıdır, tek fark damlama, akma ve sarkma olasılığını azaltmak için tüm işin bir masa üzerinde yapılmasıdır.

 • Panelli kapıları boyarken, panelin etrafındaki alanla başlayın.
 • Ardından, panelin ana alanını yapın ve kenarların etrafındaki çıtalar ve raylarla bitirin.
 • İlerledikçe, bindirme izleri olasılığını ortadan kaldırmak için bitişik kuru yüzeylerde kalan boyaları silin.

İpucu: Kapılar için kuruma süresini hızlandırmak için, iki vida kancasını göze çarpmayan bir kapı kenarına (alt dolaplar için alt kenar, üst dolaplar için üst kenar) açılan deliklere çevirebilirsiniz. Kapının dış yüzünü boyayın ve düz bir şekilde dinlenirken bir saat kurumasını bekleyin, ardından kapıyı kancalarının üzerine eğin ve mevcut bir donanım deliğine bir alçıpan vidası yerleştirin. Eğimli kapıyı vidadan tutun ve kapının arka tarafını boyayın.

 • Boyamayı bitirdiğinizde, kapıyı vida ve bir kancayla kaldırın ve her iki kancayı da sağlam bir elbise askısına asın.
 • Kapıyı kuruyana kadar duş perdesi çubuğundan veya elbise çubuğundan asın.

9. Tüm parçaları geri koyun

 • Son kat kuruduktan sonra rafları değiştirin.
 • Her kapının numarasının üzerindeki bandı çıkarın, menteşeleri ve topuzu takın ve orijinal açıklıklarına asın.
 • Çekmece kulplarını değiştirin (veya yenilerini ekleyin) ve her çekmeceyi yeniden takın.

Böylece mutfak dolapları nasıl boyanır sorumuzun cevaplarını vermiş olduk.Bizlerle iletişime geçerek sizlere en uygun mutfak dolapları konusunda yardımcı olabiliriz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir