Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

Koltuk Eskitme Nasıl Yapılır?

Uncategorized

Koltuk eskitme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce Eskitme tekniğine biraz deyinelim.Eskitme tekniği bir yüzeye eski bir görünüm vermek için kullanılır. Nostalji seven dekorasyon meraklıları için oldukça gözde olan bu tekniğin uygulanması aslında oldukça kolay. Aynı zamanda günümüzde oldukça popüler hale gelen Do it Yourself (Kendin Yap) akımı çoğu kişiyi etkilemiş ve boyama işlemine ilgi oldukça artmıştır.

 Eşyalarınızdan sıkıldığınızda veya görünüş olarak yeni bir şeylere ihtiyaç duyduğunuzda bu teknikle evinizi baştan yaratabilirsiniz. Yıllardır kullandığınız eski veya modası geçmiş eşyalarınıza yeni bir dokunuş ekleyebilir ve adeta yeniden yaratabilirsiniz.

 Evde mobilya boyayacaksanız zemine ve diğer mobilyalara zarar vermemek için önce plastik branda veya geniş bir örtü örtmelisiniz, aksi durumda lekeli veya sıçrayan boyayı çıkarmakla uğraşmanız gerekebilir. Ayrıca boyama işlemini gerçekleştirirken havalandırma yapabileceğiniz bir yeri tercih etmenizi öneririz. Bunun dışında işlemi yaparken sağlığınız için lütfen maske takınız.

 Mobilyalarınızı boyamaya başlamadan önce gerekirse de-monte işlemini gerçekleştiriniz. Bu yöntem boyamada size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca boyama işleminizin kusursuz görünmesi için öncesinde iyi zımpara yapmanız gerektiğini de unutmayın.

 Eskitme Nasıl Yapılır?

 Öncelikle ahşaba açık renkli pinoteks sürülür ve ardından iki ince tabaka selozik dolgu verniği püskürtülür. Kuruduktan sonra matbaa mürekkebi ile zımparalanmadan sürülür ve kalın çim teli vasıtasıyla tellenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra kenarlarda hafif bir koyuluk bırakacak şekilde bir veya isteğe göre iki kat ince poliüretan dolgu verniği püskürtülür. Bundan da sonra yine aynı yöntem izlenerek bir veya iki kat dolgu verniği püskürtülür. Zımpara kağıdı ile pürüzler giderildikten sonra son kat verniği iki kat mat veya ipek mat şeklinde uygulanır.

 Silerek Eskitme Nasıl Yapılır?

 Silerek eskitme tekniğini uygulamak için öncelikle boyamak istediğiniz mobilyanın zemin rengini 1 gün arayla 2 kat aralıklarla istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Daha sonra 2 ölçek glazing medium ekleyerek 1 ölçek eskitme kremini karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kuru zemine hızlıca uygulayın. Kuru bir süngerle aynı yönde uygulama yaptığınız yeri silin. Vernik işlemesi için ise en azından bir gün beklenmesi gerekmektedir. Bekleme süreniz geçtikten sonra mobilyanıza vernik uygulaması yapabilirsiniz.

 Budak Aleti ile Eskitme Nasıl Yapılır?

 Bu yöntem de aslında silerek eskitme yöntemiyle birebir aynı. Tek farkı sünger kullanmak yerine budak aletini kullanmak. Budak aleti görünüş olarak daha farklı bir hava verecektir mobilyalarınıza. Budak çalışmanızı rölyef pasta ile yapmak tavsiye edilmektedir. Denemek çok kolay. Budak aleti yöntemi mobilyalarınıza daha güzel bir görünüş kattığı için insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu teknik ile mobilyanız profesyonel bir elden çıkmış gibi görünecektir.

 Eskitme Renkleri Nelerdir?

 Eskitme ve ahşap boyama renk yelpazesi aslında çok geniştir. Sizlere en çok tercih edilen renkleri sıralayacağız. Siz de zevkinize göre bir rengi uygulayarak mobilyalarınızı baştan tasarlayabilirsiniz.Böylece koltuk eskitme nasıl yapılır sorusuna cevap vermiş olduk.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir