Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

İç Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

Uncategorized

İç Dekorasyon nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce dekorasyon kelimesini sizler için açıklayalım.Dekorasyon bir mekanda ki farklı objelerin uyum içerisinde birleştirilmesi ve hem konforlu hem de estetik bir bütün oluşturulmasıdır. Özellikle iç mekan dekorasyonları insanların daha çok iç mekanlarda vakit geçirmesinden dolayı daha da önemlidir. Uzun süre vakit geçirdiğimiz ortamlarda giderek bütün ayrıntıları fark etmeye ve bunlardan bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde etkilenmeye başlarız. Bu yüzden iç mekan dekorasyonu önemlidir. Dekorasyon yabancı kökenli bir kelimedir. Bunun yerine tasarım, düzenleme gibi kelimelerin kullanılması daha doğrudur.

 İç Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 İç mekanı oluşturan en önemli unsur mekanı kısıtlayan duvar, seperatör gibi bölücü elemanlardır. Daha sonra mekandaki mobilyalar, dekoratif objeler, aydınlatma elemanları ve bunlarda kullanılan malzemeler ve renkler mekanı tasarlamamızda bize yardımcı olan ve dikkat etmemiz gereken unsurlardır.

 İç Mekanlarda Hangi Renkler Kullanılmalı?

 Öncelikle mekanda yakalamak istediğimiz atmosferi belirlememiz gerekir. Salon gibi toplanma ve birlikte vakit geçirilecek bir ortamın daha sıcak ve canlı tonlarda oluşturulması ortamın enerjisini yükseltir. Fakat çalışma odası, toplantı odası gibi odaklanmanın korunması gereken mekanlarda daha soğuk ve sade yani az sayıda rengin kullanılması uygundur. Çünkü renkler kan dolaşımını ve bilinçaltımızı etkiler. Odaklanmanın korunması gereken mekanlarda az sayıda rengin olması az sayıda uyaranın olması demektir. Bu da bizi amacımıza ulaştırır.

 İç Dekorasyonda Mobilya Kullanımı Nasıl Olmalı?

 Mobilyalar mekanımızı daraltmayacak aynı zamanda ihtiyacımızı karşılayacak ölçüde olmalıdır. Boyları ve yüksekliği ergonomik ölçülere uygun olmalıdır. Aksi takdirde uzun süreli bir kullanım sağlamaz. Mobilyalarda sade bir renk kullanılırsa objelerin mekana katkısı daha hoş ve güzel olur. Mesela koltuk rengi krem seçilip aksesuarlarda gold detaylar girilebilir. Koltuğun arkasındaki bir duvarda kullanacağımız şık bir tablo veya kalın çerçeveli bir ayna çok uyumlu olur. Aynı zamanda mekanda bitki kullanımı hem renk hem atmosfer açısından çok önemlidir. Küçük bitkiler için oluşturulan ahşap çiçeklik stantları veya büyük iç mekan bitkilerinin saksılarında gireceğimiz detaylar mekana büyük katkıda bulunur.

 İç mekan dekorasyonunda önemli olan ne istediğimizi bilmektir. Bunun yanı sıra büyük objelerde sade tonlar girmek; göz alıcı, canlı, parlak tonları küçük objelerde ayrıntı olarak kullanmak mekanın genel atmosferini daha kaliteli ve uzun süre kullanılabilir kılar.Böylece iç dekorasyon nasıl yapılır sorusuna cevabımızı vermiş olduk


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir