Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

mdf mutfak örneği

En iyi mutfak dolabı malzemesi nedir ?

Uncategorized

En iyi mutfak dolabı malzemesi nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle yaptırmayı düşündüğünüz mutfağınızda,kullanacağınız malzemenin kalitesini sizin belirlemeniz gerekmektedir ama genel olarak mutfak dolapların ana gövdesi iki malzeme kullanılarak yapılmaktadır.Bunlardan biri Mdflam ve Suntalamdır. Suntalam bütçe dostu bir malzeme olmasına rağmen kullanışlılık, dayanıklılık ve uzun ömürlü olması açısından dezavantajlı bir malzemedir.Suntalam dolaplar, belki de en az geleneksel olan kabin yapım yöntemidir.Yonga levha oluşturmak için, ahşap yongalar ve parçacıklar bir yapıştırıcı ile birleştirilir ve bu daha sonra panellere kaynaştırılır. Bu karışım, tüm seçenekler arasında en az sağlam olanıdır çünkü temelde küçük parçalara ayrılmış ağaç parçalarıdır ve onu gerçekten bir arada tutan tek şey yapıştırıcıdır.Ayrıca hafif bir malzeme olduğundan,ağır malzemeden yapılmış dolap kapakları bu gövdeye takıldığında kapaklar ağır gelebilir ve dolaplarda sarkmalar oluşabilir. Suntalam sıkı yapılı bir malzeme değildir. Bu yüzden suya çok fazla dayanıklı değildir. Mutfaklar su kullanımının yoğun olduğu alanlardır ve dolap gövdeleri suntalamdan olduğunda bu gövdeler sudan çok daha çabuk etkilenebilir. Suntalam su kullanımı ve buharın olmadığı alanlarda daha çok tercih edilen bir malzemedir.

suntalam mutfak örneği
Suntalam Mutfak

Bizce en iyi mufak dolabı malzemesi nedir sorusunun cevabı Mdflam çünkü mutfak dolaplarında dayanıklılık açısından en çok tercih edilmesi gereken gövde malzemesidir.MDF, geri dönüştürülmüş ağaç lifleri ve reçineden yapılmış yüksek kaliteli bir kompozit malzemedir.Yüksek basınç altında CNC ile frezelenmiştir, genellikle tek parçalı çerçevelerde, gömme panel için ortası kesiktir.MDF,çatlama ve soyulmaya karşı direnci nedeniyle tüketicileri cezbeder – yani boyaması çok kolaydır. Ayrıca MDF, kontrplaktan daha pürüzsüzdür.Mdflam suntalama göre su ve nemden daha az etkilenen bir malzeme olduğundan mutfaklarda bu malzemeden yapılmış gövdeler kullanmak dolapların uzun ömürlü olması, dayanıklı olması açısından daha doğru olur. Mdflam kullanmak mutfak dolabı maliyetini arttırabilir fakat dolapların kullanım kalitesini ve kullanım ömrünü uzattığı için uzun vadede daha avantajlıdır.

Mdf mutfak örneği
Mdf mutfak örneği

Kapaklarda gövdelere göre tercih edilebilecek çok daha fazla malzeme vardır. Kapaklarda da suntalam ve mdflam tercih edilebilir.

MUTFAK DOLABINDA HANGİ KAPAK DAHA İYİ OLUR ?

Mutfak dolaplarında hangi kapak daha iyi olur sorusunda seçilecek dolap kapaklarının özellikleri, dolapların temizlenmesi, aşınması ve zaman içerisindeki görüntüsü açısından oldukça önemlidir. Membran ve akrilik dolap kapakları bazı açılardan farklı özellikler göstermektedir.Sizler için aşağıda yer alan tabloda en pahalı kapaklardan en ucuzuna doğru bir sıralama yaptım.

Ahşap Masif Kapaklar: Kapak çeşitleri arasında en pahalı olanıdır. Doğal ağaçtan elde edilir. Fırınlanarak üretilen bu kapak çeşidinde bütünüyle ahşap kullanılır. Fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen ahşap sevenlerin vazgeçemediği kapak türüdür.

Lake Kapaklar: Üretimi uzun sürdüğü için işçiliği çok olan ve kullanılacak boyaya göre kalitesi değişen ürünler olan lake kapaklar diğer kapak türlerinden daha masraflıdır. Kullanılan boya ne kadar iyiyse ve astar ne kadar iyi atılmışsa dolap kapaklarının dayanıklılığı ve kalitesi de artmaktadır. Eğer iyi boya kullanıldıysa lake dolap kapakları sararma yapmaz. Ancak boya kalitesi iyi değilse zaman içerisinde lake dolap kapakları sararabilir. Dolap kapakları herhangi bir zarar gördüğünde tamiri yapılabilir. Daha sonra istenirse renkleri değiştirilebilir, boyanabilir. Neme ve suya oldukça dayanaklıdır. Üretim süresi diğer kapak çeşitlerine göre daha uzundur.

Akrilik Kapaklar: Üretim şeklinden dolayı kalın bir yapıya sahip olduğundan high gloss kapaklara göre daha parlak kapaklardır. Maliyet olarak da high gloss ve membran kapaklardan daha pahalıdır.  Ayrıca işçiliği kolay olduğu için de bu malzeme üreticiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Oldukça fazla renk alternatifi bulunmaktadır.

High Gloss Kapaklar: Diğer kapak türlerine göre daha parlak yüzeye sahiptir. Modern mutfak yaptırmak isteyenlerin ekonomik olarak uygun bir seçenek olarak aklına gelebilir.  Akrilik malzemeye göre daha az parlaktır. Akrilik kapaklardan bir diğer farkı da daha ince olmasıdır. Kapaklarda bu malzeme tercih edildiğinde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır.

Membran Kapaklar: Membran kapaklar dolap çeşitlerinin hepsinde tercih edilebilecek bir bir malzemedir. Mutfak dolaplarında da en çok tercih edilen malzemedir. Çok fazla tercih edilmesinin nedeni çok uzun ömürlü olmaları ve renk, desen çeşitliliğinin çok fazla olmasıdır. Aklınızdaki her türlü desen bu kapak malzemesine uygulanabilir. Membran kapakların üretim şekilleri her türlü desenin kapaklara uygulanması ve istenilen renklerde üretiminin yapılmasını mümkün kıldığı için farklı tarzlar bu kapak çeşidiyle mutfağa uygulanabilir hale gelmektedir. Ayrıca membran kapaklar nem ve ısıya oldukça dayanıklıdır. Ekonomik bir şekilde lake ve ahşap görünümü sağlanabilecek bir malzemedir.

Mdflam Kapaklar: Mdflam kapaklar suntalama göre daha dayanıklıdır ve mutfak dolabı kapaklarında en azından bu malzeme tercih edilmelidir. Parlak ve mat olarak, düz olarak kullanılan modeller üretilebilir. Parlak olanlar daha çok tercih edilse de modern mutfaklar istendiğinde çok fazla tercih edilen bir malzeme değildir.

Suntalam Kapaklar: Suntalam kapaklar nemden ve sudan daha çabuk etkilenirler. Bu malzeme fiyat açısından en uygun olan malzemedir. Mutfak tasarımına ayıracak bütçeniz kısıtlıysa tercih edilebilecek kapaklardır. Kullanılırken tahribata uğradığında çizildiğinde tabiri çok mümkün olmaz.

Eğer malze konusunda karar verdiyseniz,sizler için hazırlamış olduğumuz “mutfak dolabı ne kadara mal olur ?” konumuzu okuyabilirsiniz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir