Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

Duvar Niş Dekorasyon Nasıl Yapılır ?

Uncategorized

Duvar Niş Dekorasyonu Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermeden önce niş nedir onu açıklayalım Niş; duvarda açılan küçük veya büyük boşluklara denir. İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından itibaren yaşam alanlarında çeşitli nedenlerden ötürü nişlere rastlamak mümkündür. Günümüzde de dekoratif amaçlı kullanımı devam etmektedir. 

 Eski Zamanlarda Niş Örnekleri Nelerdir?

 İnsanlar tarih boyunca kendilerine çeşitli materyallerden oluşan yaşam alanları inşa etmiştir. Özellikle yerleşik hayata geçildikten sonra çeşitli yaşam alanları oluşturulmuştur. Yatacak alanlar, besinleri saklayacak alanlar, hayvanların yaşayacağı alanalar, ibadet alanları gibi birçok mekan oluşturulmuştur. Bu mekanlarda kullandıkları eşyaları depolamak veya yüksek alanlara yerleştirmek için duvarlarda oyuklar açmışlardır. Mesela Kapadokya bölgesinde görülen yerleşim alanlarında gaz yağlarını koymak için yüksek bölümlerde nişler açmışlardır. Bunun yanı sıra mutfak bölümlerinde yiyecekleri saklamak için birçok niş bulunmaktadır. 

 Günümüzde Nişlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

 Günümüzde oluşturulan mekanlarda estetik ön plandadır. Mobilyalara uygun dekoratif objelerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu objeler zaman zaman raf, masa, konsol gibi elemanların üzerinde zaman zaman da niş gibi alanların içerisinde sergilenmektedir. Nişler genellikle duvarların önüne sonradan alçıpan gibi malzemeler ile oluşturulur. Bazen de bina yapım aşamasındayken duvarların içerisinde oluşturulur. Mesela banyolarda şampuan gibi malzemelerin koyulması için nişler yapılır. Bunlar çoğu turistik otelde hem kullanım kolaylığı hem de dekorasyon amaçlı yapılır. Aynı zamanda iş yerlerinin lobilerinde veya evlerimizin salonlarında dekoratif objeleri sergilemek için sıklıkla niş uygulaması yapılır. 

 Duvar Niş Dekorasyon Nasıl Yapılır?

 Bina yapım aşamasındayken duvarlarda hangi ölçüde niş yapılacağı belirlenir. Nişin yapılacağı alanlarda çıtalar koyularak kalan kısımlara duvarlar örülmeye devam edilir. Üzerine sıva ve boya işlemleri yapıldıktan sonra niş kullanıma hazır hale gelir. Bu uygulama kalıcı ve önceden kesin bir şekilde belirlenmesi gereken bir uygulamadır. Alçıpan uygulaması daha esnek bir uygulamadır. Mevcutta bulanan duvarların önüne istenilen derinlik, yükseklik ve şekilde yapılabilir. Örneğin bir TV ünitesi oluşturulmak istendiğinde metal çıtalar ile televizyonun ve televizyon yanında oluşturulacak nişlerin ölçü ve şekilleri ayarlanır. Daha sonra alçıpan levhalar kesilerek belirlenen ölçülere uygun bir şekilde vidalanır. Bu sayede metal çıtaların etrafı kapanır ve gerekli oyuklar oluşturulmuş olur. Daha sonra alçı sıva uygulaması ve boya yapılır. Sonuç olarak duvar ile bir bütün şeklinde nişler oluşturulmuş olur. İstenildiği takdirde nişlerin üst kısımlarına sıva uygulaması yapılmadan elektrik tesisatı döşenip spotlar yerleştirilebilir. Bu da nişin içerisine koyduğunuz objelerin daha güzel görünmesini sağlar.Bugün sizlere duvar niş dekorasyonu nasıl yapılır onu açıkladım dilerseniz bizimle iletişime geçerek sizlere duvar nişi konusunda yardımcı olabiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir