Evinizin huzur noktalarından mutfağınız için, konfor ile fonksiyonelliği bir arada sunan tasarımlar bulabileceğiniz Vestiyer Mutfak

Social Navigation

Tahtaya ayna yapıştırma

Ayna Tahtaya Nasıl Yapıştırılır ?

Uncategorized

Ayna tahtaya nasıl yapıştırılır sorumuza geçmeden önce aynanın son zamanlarda evlerde, iş yerlerinde dekorasyon amaçlı kullanımı oldukça artmıştır. Haliyle aynanın yapıştırılacağı yerler de çeşitlilik göstermektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Aynanın yapıştığı zeminin özelliğine, sağlamlığına ve pürüzlü olup olmamasına göre aynanın yapıştırılmasında kullanılan malzeme ve aynanın yapıştırılma şekli değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilk olarak ayna yapıştırılırken kullanılacak olan yapıştırıcının türü aynanın sağlam olması, yapıştırıldığı yere iyi tutunması ve uzun ömürlü olması açısından son derece önemli bir husustur. O halde ilk olarak kullanılabilecek yapıştırıcı türlerinden söz edelim.

 Ayna Neyle Yapıştırılır?

 Aynayı yapıştırırken kullanılacak yapıştırıcının hem aynayı çok sağlam tutabilmesi hem de aynanın arkasında bulunan sır tabakasına zarar vermemesi gerekmektedir. Ayna yapıştırırken genellikle silikon ya da çift taraflı bant kullanılmaktadır. Yaygın olan yapıştırıcı türleri bunlardır. Tabi bir de ayna silikonu vardır ki özellikle ağır aynalarda kullanılması gereken yapıştırıcı türü budur. Yüzey pürüzsüzse çift taraflı bant kullanılabilir ama eğer yüzey pürüzlüyse, kirliyse ya da sağlam değilse silikon tercih edilmelidir. Ayrıca ağır olan aynalarda mutlaka ayna silikonu tercih edilmelidir.

 Ayna silikonu diğer silikonlar gibi dıştan içe değil de içten dışa doğru kurur, bu sayede aynanın arkasında bulunan sır tabakası zarar görmemiş olur. Eğer aynanın yapıştırıldığı yüzey nemliyse bu diğerlerine göre çok daha riskli bir iştir. Her ne kadar nemli yüzeylere özel üretilmiş olan çift taraflı bantların bulunduğu ve sağlam olduğu söylense de kullanılan çift taraflı bantlar nemin de etkisiyle zamanla yapıştırma özelliklerini kaybedebilirler. Bu nedenle eğer ki nemli yüzeylere ayna yapıştırılacaksa mutlaka ayna silikonunun kullanılması gerekmektedir. Bu aynanızın çok daha sağlam durmasına katkı sağlayacaktır. Yine aynı şekilde nemli yerlere ayna yapıştırılırken ayna silikonu kullanılacaksa, silikon kuruyana kadar duşun meydana getirdiği sıcak havadan 48 saat civarı korunmalıdır.

 Ayna Tahtaya Nasıl Yapıştırılır?

 Ayna tahtaya yapıştırılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ayna tahtaya yapıştırılırken yine çift taraflı bant veya silikon kullanılabilir. Tahtanın yüzeyi pürüzsüzse çift taraflı bant kullanılabilir. Eğer ki tahtanın pürüzlü bir yüzeyi varsa bu durumda silikon kullanılmalıdır. Yapıştırırken her ikisini de kullanmak aynaya ekstra bir sağlamlık verecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir